TEREYAĞI

TEREYAĞI

TEREYAĞI

16/06/2020

Modern dünyanın oluşmasından dahi önce tüketilmeye başlanan tereyağı, inek ve koyunların evcilleştirilmesiyle birlikte insanoğlu tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Dünyanın çeşitli mutfaklarında oldukça fazla kullanılan tereyağı, fabrikasyon margarinlerle kıyaslandığında hem daha sağlıklı hem de daha lezzetlidir. Yemeklerde kullanıldığında yemeklerin çok daha lezzetli olmasını sağladığı için birçok kişi mutfağında özellikle tereyağını tercih etmektedir. Direkt olarak süt ürünü olması nedeniyle de kalsiyum açısında da zengin olan tereyağı, vücudun ihtiyacı olan mineralleri de karşılamaktadır. Tereyağın sağlığa olan faydalarından istifade etmek için daha ölçülü ve dikkatli tüketmek önerilir. Eğer bilinçsizce ve çok fazla tüketilirse bazı rahatsızlıklara neden olmaktadır. 

Tereyağı, yağda çözülen vitaminlerin emilimini kolaylaştırdığı için tüketilmesi tavsiye edilen bir besindir. Bununla birlikte içerdiği zengin besin değerleri sayesinde ihtiyaç duyulan günlük vitamin ve mineralleri karşılar. Vücudun asit dengesini sağlayarak iltihaplanmaları azalttığı görülmektedir.  Ölçülü miktarda tüketildiğinde dolaşım sistemini koruduğu, kalp ve damar sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Tüm bunların yanında tereyağının insan vücuduna olumlu etkileri şöyledir:

- Antioksidan içeren sağlıklı besinlerden olduğu için vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olmaktadır. - Vücudun bağışık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korumaktadır. - İçerdiği zengin vitamin ve mineraller birçok hastalığa karşı koruduğu gibi vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerinin büyük bir kısmını karşılamaktadır.  - Kanser hücrelerinin yayılmasına engel olarak sağlıklı hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. - Eklemlerde oluşacak kireçlenmeye de iyi geldiği için kemik sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. - İçerdiği bileşenler sayesinde göz sağlığına iyi gelmektedir, oluşabilecek hastalıklara karşı korumaktadır. - Mide ve bağırsak sağlığına iyi geldiği için sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca mide ağrısına da iyi gelmektedir. - Kalsiyum açısından oldukça zengin olan tereyağı, kemiklerin güçlenmesinde ve gelişiminde oldukça faydalıdır.  - Antimantar ve iltihap gidericiözelliği bulunmaktadır.  - Bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini güçlendirmektedir. - Kötü kolesterolün düşmesini sağlamaktadır. Yukarıda belirtilen tereyağının faydalarında dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise, tereyağının doğallığından emin olmaktır. 

20 GR TEREYAĞININ BESİN DEĞERLERİ

Karbonhidrat (g) 0.01

Protein (g) 0.17

Yağ (g) 16.22

Lif (g) 0

Kolesterol (mg) 38.2

Sodyum (mg) 2.2

Potasyum (mg) 4.8

Kalsiyum (mg) 4.8

Vitamin A (iu) 111.8

Vitamin C (mg) 0

Demir 0


Yorum ekle